[10 Mart] Yunanistan’a Gitmeyin!

 10 Mart: Yunanistan’da açlık grevindeki 300 göçmen
işçiyle dayanışma günü
Ya 300 Cinayet Ya Yasal Statü!

Uluslararası Dayanışma Günü

10 Mart

Yunanistan’a seyahat etmeyi düşünenlere son dakika tavsiyeleri:

Yunanistan’ın, yemekleri leziz, halkı misafirperver, güzel bir ülke olduğunu duymuş olabilirsiniz. Aman dikkat: Gerçek tablonun sadece bir kısmıdır bu! Yunanistan’a seyahat eden yüzbinlerce insan için Yunanistan gerçeği çok farklı. Yunanistan’da genel bir insan hakları ihlâli tehlikesi mevcuttur. Yunanistan sınırlarından giriş yapan göçmenler ve ziyaretçiler, 2 ilâ 4 ay veya daha uzun mühletle sınırdan içeri sokulmayabilmekte veya gözaltı merkezlerine sevk edilebilmektedir. Bu ziyaretçiler serbest bırakıldıkları takdirde; belgesiz ve her tür medeni haktan yoksun olarak tarım, yerel sanayi, organize suç alanlarında çalışmaya veya sokak satıcılığı yapmaya mahkum edilmektedir.

Yunanistan’ı ziyaret etmeyi düşünenleri Yunan Devleti’nin uyguladığı kötü muameleye, hoşgörüsüzlüğe, nefrete, iftiraya ve rastgele şiddete karşı uyarıyoruz…

Yunanistan, ülkenin içler acısı ekonomisini canlandırmak adına yaklaşık 500 bin yasadışı göçmen ve mülteciyi sömürmektedir. Geçtiğimiz sene neredeyse 140 bin göçmen daha iyi bir yaşam umuduyla Yunanistan sınırlarından giriş yapmıştır. Bu göçmenlerin çoğu yıllarca yasadışı kalmaya mahkum edilecek ve kendilerine modern çağın istenmeyen köleleri muamelesi yapılacaktır.

25 Ocak’tan bu yana uzun yıllardır Yunanistan’da yaşayan ve çalışan Atina ve Selanik’teki 300 göçmen ülke çapında açlık grevi başlattı. Açlık grevindeki bu göçmenlerin talebi, Yunanistan’da belgesiz olarak yaşayan tüm göçmenlerin yasal statüye kavuşturulmasıdır. Onların mücadelesi, dünyanın tüm göçmenlerinin, tüm işçilerinin, tüm insanlarının mücadelesidir.

10 Mart, açlık grevinin 45. günü olacak. Ve Yunan Devleti açlık grevindekilerin haklı taleplerine halen kulaklarını tıkamaktadır!

Yunanistan’daki ve dünyanın her yerindeki insanları 10 Mart tarihinde, açlık grevindeki 300 göçmenle dayanışmak için sivil itaatsizlik eylemlerinde bulunmaya çağırıyoruz! Herkesten talebimiz, Yunanistan’ın yumuşak karnı olan turizmi hedef almalarıdır: Turizm, Yunanistan’ın gayrisafi milli hasılasının %15’ini teşkil etmektedir. Nitekim turizm ve göç, yasal seyahat özgürlüğü hakkının iki farklı yüzüdür.

Önerimiz, neredeyse her ülkede bulunan, kolaylıkla ulaşılabilecek Yunanistan Ulusal Turizm Örgütü’nün (GNTO) şubelerini hedef almanızdır. Örneğin GNTO şubelerinin önünde, içinde veya civarında protesto eylemleri yapabilir, barikat kurabilir, şubeleri işgal edebilir, broşür dağıtabilir veya başka yaratıcı eylemler düzenleyebilirsiniz.

Yurtdışındaki GNTO şubelerinin adresleri burada bulunabilir: internezia.net/addresses

Yaşadığınız kentte GNTO’nun şubesi bulunmuyorsa eylemlerinizde Yunan Konsolosluklarını veya şirketlerini hedef alabilir ya da yalnızca kalabalık kamusal alanlarda veya medyaya yansıyacak eylemler yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Ya 300 Cinayet Ya Yasal Statü!

 

[Açlık grevi hakkında daha fazla bilgi için: hungerstrike300]

One thought on “[10 Mart] Yunanistan’a Gitmeyin!”

  1. sözde demokrasinin beşiği diye adlandırılan yunanistan da,göçmenlere ve azınlıklara karşı ayırımcı ve ırkçı politikalar uygulanmaktadır.göçmenlere köle gibi davranılmakta ayrıca ırkçı saldırılara da maruz kalmaktadırlar göçmenler.başka gelişmiş ülkelerde göçmenlere dayalı entegrasyon planları vardır ama yunanistan daki politika göçmenlerin sınır dışı edilmesine dayalıdır.yunan krizinin faturası da ikinci sınıf insan muamelesi gören yabanci göcmenlere kesilmeye çalışılmaktadır. oysa ki kamu hizmetlerine savurganca harcama yapan yunan hükümetinin ve vergini ödemeyen zengin yunan halkının suçunu ülkesine karın tokluguna calışmaya gelmiş ve geçici olarak ikamet eden zavalli insanlara atılması son derece komik ve düşündürücüdür.eğer yunanistana gitmeyi düşünüyorsanız kendinizi ezilen ve saldırılara maruz kalan göcmenlerin yerine koymanizı ve türk kimliği hala kabul edilmeyen yunan müslümanı diye adlandırılan türk soydaşlarımızı düşünmenizi isterim.saf yunan ırkı dışında hicbir etnik yapıyı kabul etmeyen bir yunanistan var.ordaki makedon da, arnavut da,türk de assimile ediliyor,etnik varlıklari inkar ediliyor.kendi azınlıklarını haklarına sahip çıkmayan bir ülkenin,çesitli zor koşullarla gelmiş illegal ve ya legal olarak ülkeye giriş yapmış göçmenlere iyi davranılması düşünülemez.son günlerde yabancılara karşı siddetli saldırıların artığı yunanistana gitmeyin! belki size turist oldugunuz için güler yüzlü ve misafirperver yunanistan portresi çizilcek.bunun nedeni her turist bir müşteri yunanlılar için ve türk pazarına da ihtiyaçları var. önceden vizelerde zorluk cikaran yunanlılar simdi yunan adalarına vize bile istememektedir.bu bir iki yüzlülüğün göstergesidir.lütfen daha duyarlı olalım,üç tarafi denizlerle cevrili bir ülkemiz varken,krizde olan yunan ekonomisini canlandırmak ve onların irkci politikalarina ortak olmak için YUNANİSTANA GİTMEYELİM!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *