Yunanistan: Ülke çapında protesto seferberliğinin ilk günü – Kendimizi borçlardan kurtarmak için mevcut olanı yıkmalıyız.

ÖZGÜRLÜK, TÜM İKTİDARIN ENKAZINDAN YEŞERECEK (A)

23.58 Atinada, Hukuk Fakültesi işgalcileri olgusal olarak üniversite himayesi için herhangi bir kurumsal hibeye meydan okuyorlar ve benzer direniş merkezlerinin Yunanistan çapında genişletilmesi için çağrı yapıyorlar. Sadece bir yıl önce, 300 göçmen-işçi olayında acımasız bir kuşatma ve tahliye deneyimlememize rağmen, bu saatlerde aynı bina hala toplumca muhafaza ediliyor ve savunuluyor. Özgür radyo 98 FM‘den yoldaşlar Hukuk Fakültesinden yıkımın radyo dalgalarını gönderiyorlar, böylece ajitasyon yayılıyor. Önümüzdeki günler, umut ve aynı zamanda umutsuzluk dolu uzun günler olacak. Bugün, boktan metropolsin sokaklarına çok fazla insan dökülmedi. Yarın ve ondan sonraki günler ya daha kararlı olacağız ya da ‘Godot’u bekliyor’ olacağız – sadece burda değil, sadece şimdi değil, bütün dünyada.

Uluslararası dayanışma bir kez daha mücadelenin devamı için kilit önemde olduğunu ispatlayacak.

20.45 Girit: Kandiye’de (Heraklion) bir çok katılımcıyla (tahmini 15.000 kişi!) bir akşam gösterisi yapıldı. Göstericiler, Eleftherias meydanına yürüyüş yaparken çatışmalar patlak verdi. Gösteri şu an sona erdi.

Medya patronları uşaklarına yeni ‘kurtarma’ planının (Pazar yerine) Pazartesi günü oylanacağı haberini dolaşıma sokmalarını ve ayrıca hükümet üyelerinin istifaları hakkında haberler yaymalarını emrettiler. Onların ‘gerçekleri’ ne olursa olsun, insanların seferberliği devam edecek.

20.00 İşgal edilen Hukuk Fakültesindeki yoldaşlar, avukatlardan Atina’da şu ana kadar gerçekleşen tutuklamalar hakkında bilgi aldılar. (Gözaltına alındıktan sonra salıverilenleri saymazsak) bugün 7 kişi tutuklandı ve ayrıca dünkü protestoda tutuklanan bir kişi daha var – tutuklananlardan ikisi çocuk yaşta ve çoğu polis tarafından sert bir şekilde dövüldü (kaburga kemikleri kırıldı vs.), tutuklananlardan en genci 15 yaşında. Muhtemelen ağır suçlarla ve ‘kapüşon-yasası’yla suçlanacaklar. 11 Şubat’ta Evelpidon mahkemelerinde (16. binada) savcı huzuruna çıkarılacaklar.

http://www.youtube.com/watch?v=rPfNxgxuhRM

http://www.youtube.com/watch?v=XzTnRF8vgc8

15.05 Sintagma’da önceden en azından bir protestocunun polis tarafından ağır bir şekilde yaralandığı teyid edildi.

‘Herhangi bir hapishane duvarının yanında durup insanlık tarihinin yozlaşmasından utanmayan biri, gardiyan ya da kör olmalıdır’

Bu sırada, Yunanistan çapında erkek ve kadın hapishanelerinde protesto seferberlikleri yayılıyor. Yunan hapishanelerinde sözde dekonjesyon sağlayan bir ‘adalet’ yasa tasarısı yakın zamanda parlamentoda reddedildi. Bu yasayla, en azından 1500 erkek ve kadın tutsak için olumlu bir işlevi olması ve birçoğununda serbest bırakılması bekleniyordu. Yasal koşulları ve yaşam koşulları için hapishanedekilerin toplu protestolrı devam etmekte. Şimdiye kadar ülke çapındaki bu seferberliğe katılan hapishaneler Grevena, Trikala, Larissa, Koridallos, Nea Alikarnassos–Girit, Corfu, Malandrino, Patras, Domokos, Nafplion, Thebes (kadın hapishanesi), Avlona’daki özel Gençlik Gözaltı Merkezi (çocuk hapishanesi), Chios, Nigrita–Serres, Komotini. Demokrasinin bu aşırı kalabalık cehennem çukurlarında protestocu tutsaklar hapishane yemeğini reddediyorlar veya baheye çıktıktan sonra içeri girmeyi reddederek günortasında isyana kışkırtıyorlar, bu arada, bunları birçok tesiste hapishanede çalıştırılan tutsakların grevi takip edecek (Alikarnassos ve Patras’ta tutsaklar greve başladılar bile). Protestocu tüm tutsaklar bilerek şartlı tahliyelerini veya hapishaneden ayrılmalarını riske atıyorlar, ve sürekli disiplin cezalarıyla ve (zaten mevcut gıda yetersizliği, ısıtma yetersizliği vs.nin ötesinde) işkencelerle tehdit ediliyorlar.

Toplumsal mücadelenin tutsaklarını unutanlar mücadelenin kendisinide unutmuş demektir.

15.00 Selanik, Kozani, Volos, Trikala ve Skopelos adasının aralarında bulunduğu çeşitli yerlerde gösteriler ve protestolar gerçekleşti. Korfu vilayet merkezinin yanısıra Larisa vilayet merkezide işgal edildi. Girit adasında protestocular şehirdeki insanları grev gösterilerine çağırarak Chania’nın çevre binasını işgal ettiler. İnsanlar Rethymno belediye binasınıda işgal ettiler. Girit, Kandiye’de (Heraklion) 50 anarşist ‘Ariadni’ süpermarketini bloke ederek aynı şirkette çalışan ve 15 gündür grevde olan depo işçileriyle dayanışmalarını gösterdiler. Aynı protestocular – işçilerinin 101 gündür grev yaptığı ve hala mücadele verdiği Aspropyrgos’daki ‘Yunan Çelik Fabrikasının’ sahibi – büyük sanayici Manesis’in hissedarı olduğu Alpha Bankasının bir şubesini bloke ettiler.

14.45 Atina Hukuk Fakültesi hala işgal altında. 18.30’da açık bir toplantı gerçekleştirilecek.

14.30 Propylaea’nın önünde çatışmalar. Polisler kalabalığı sokaklardan kovmayı ve dağıtmayı başardı. Kalabalık Omonia Meydanı’na kaçıştı.

14.14 Propylaea, Panepistimiou Sokakta bir gösterici kitlesi duruyor. Hukuk Fakültesi polis güçleri tarafından kuşatıldı.

14.11 Bir görgü tanığından alınan bilgilere göre, Karageorgi Servias Sokağında 4 veya 5 gösterici gözaltına alındı.

13.52 Büyük bir polis saldırısından sonra, gösterici kitlenin büyük kısmı Panepistimiou Sokağına sürüldü. Syntagma meydanı polis tarafından ele geçirildi. Küçük bir protestocu grup Meçhul Asker Anıtının önünde kaldı. Ermou Sokakta insanlar taşlar fırlatarak geri savaşıyorlar.

13.42 Syntagma’nın aşağı kısmında çatışmalar devam ediyor. Polis timleri meydanına akın yaptı ve Hotel Grande Bretagne tarafında Vasileos Georgiou Sokağı boyunca kovalayarak göstericileri üst kısıma sürdüler.

13.31 Atina özgür radyo istasyonu 98 FM’den bir yoldaşın canlı yayınına göre Mitropoleos Sokağında bir bankaya saldırı düzenlendi. İsyancı göstericilerin Filellinon Sokağında polislere taşlı ve molotoflu koordineli karşı-saldırıları bunu izledi. Polisler gözyaşartıcı gazla karşılık verdiler.

http://www.youtube.com/watch?v=gdRYbMThmN0

http://www.youtube.com/watch?v=SzTmoKkiehE

13.26 Corfu Adası: Gösterinin sonunda 200 protestocu yeni kesinti önlemlerinin geçmemesini talep ederek Ionian Adaları vilayet merkezi arazisini işgal ettiler.

13.25 Syntagma meydanında bir grup faşist Pakistanlı seyyar satıcılara saldırdı. Antifaşist göstericiler Nazi pislikleri Mitropoleos Sokağı boyunca kovaladılar. Bir grup gösterici polis timlerine molotof kokteyli fırlatınca Filellinon ve Othonos sokaklarının kesiştiği yerde küçük çaplı çatışmalar oldu.

12.50 Şu ana kadar Syntagma meydanında yaklaşık 4000 kişi toplandı, katılım oranı koşullara bakılırsa oldukça umut kırıcı. Polis birimleri Meçhul Asker Anıtı çevresini kordon altına aldılar.

POLİSLER, KENDİ ÇOCUKLARINIZ SİZİ YİYECEK...

12.47 Midilli, Lesvos Adası: Gösteri bitti. PAME’nin Stalinistleri belediye binasını işgal ederken yaklaşık 200 gösterici şehrin sokaklarında yürüyüş yaptı. Yarın saat 11.00’de ve Pazar 16.00’da gösteri için çağrı yapıldı.

12.28 Atina’nın kuzey banliyölerinden Holargas-Papagou halk meclisi eylemleri ve meydana gelecek gösterileri yaymak amacıyla Holargos belediye binasını işgal ettiler. Bildirileri aşağıda:

Siktirin gidin!

Artık yalanlar yok, kardeşler… Birçok zaman kuvvetle mücadele ettik, kendi kendimize bile çatıştık, ama insanları sevmeme salgını daha belirleyici olduğunu ispatladı… Yaşamlarımız bozuldu, hayallerimiz silindi süpürüldü, ruhumuzu söktüler aldılar… Ve biz ne yaptık? Nazik, kuşkucu ve uysal mı olmalıyız? Bu bizim gelecek nesiller için tarihi sorumluluğumuzla randevumuz. Zaman onları cehenneme yollama zamanıdır. Akıntının onları yutup, boğulmalarına izin verin.

‘Ve nehrin sularını hızlı aktıkları için suçlayamazsınız, kardeşlerimiz… Onları sınırlayan kenarlarındaki duvarlar.’

BİR BAŞKA MUHTIRA OYLAMA GÜNÜNDE HERKES SİNTAGMA MEYDANINA! HERKES TOPLANMALARA, GREVLERE, İŞGALLERE! HAZIR VE KARARLI.
Holargos-Papagou açık halk meclisi

12.07 Veria, Kuzey Yunanistan: Yoldaşlar, dayanışmacılar ve Veria vatandaşları Imathia bölgesinde yerel ‘çevresel birliği’ (yönetim bölümü) işgal ederek aşağıdaki bildiriyi dağıttılar:

10 Şubat saat 11.00’den itibaren yerel politik ve ekonomik elitle işbirliği içerisindeki bankerlerin cuntası tarafından empoze edilen sefalete karşı yaygınlaşan mücadele bağlamında, Imathia çevresel birliği binasını işgal ettik.

Şu anki duruma yolaçan önceki duruma geridönüşü talep etmiyoruz. Bireyselleşme, tüketim, kolektif yaşamın dışlanması ve demokrasi olduğu iddia edilen referandumsu oligarşi tuzağı tarafından desteklenen politik ve ekonomik sistemin tamamıyla kaldırılması için çabalıyoruz.

Dayanışma, eşitlik ve özgürlük toplumu için mücadele ediyoruz.

Her vatandaşın günlük ihtiyaçlarının ve isteklerinin karşılanması için öz-örgütlenme yoluyla doğrudan demokrasi kurumları yaratıyoruz.

Dayanışma – Haysiyet – Öz-örgütlenme
İşgal altındaki Imathia çevresel birliği meclisi

11.24 Hukuk Fakültesi içinde yaklaşık 100 kişi var. İlk yardım malzemeleri mevcut, ama daha fazla ilaca (antiasit, antiseptik, gazlı bez) ve gaz maskesine ihitiyacımız var. Hukuki yardım telefon numarası dağıtıldı: +30 6944521071.

11.22 Kolonaki, Skoufa Sokağında Aghios Dionisios Klisesinde büyük bir grup sivil kıyafetli polis var. Bir yoldaş 4 ‘önleyici’ gözaltı bildirdi.

11.17 İşgal edilen Hukuk Fakültesi çevresinde ağır polis kuvvetleri var. Esas olarak sivil kıyafetli polisler etrafa dağılmış; iki polis otobüsü Kolokotroni Sokağında ve iki tane daha polis otobüsü üç sokak ötede.

11.07 GMT+2 İşgal edilen Hukuk Fakültesinden yoldaşların bildirdiğine göre Akadimias ve Solonos sokaklarının kesiştiği yerde polisler insanları gözaltına alıyorlar. Görünen o ki Panepistimou Sokağından Propylaea’ya ön-buluşma noktasına kolay geçiş sağlanabiliyor.

400 EURO'YA YAŞAYAMAZSIN... HİDDETLENİRSİN...

Troyka’nın (AB/AMB/IMF) hizmetindeki kendi ‘ulusal birlik’ versiyonlarını destekleyen hükümet dangalaklarının destekledikleri insafsız kemer sıkma önlemlerine karşı toplumsal protestolar bağlamında, özel ve kamu sektörünün iki satılmış ticari örgütü (GSEE ve ADEDY) ülkeçapında 48 saatlik genel greve çağırırken, 10-11-12 Şubat günleri birçok gösteri yapılacağı duyuruldu. ‘Kurtuluş/kurtarma paketi’ adı verilen yeni Troyka anlaşması nın Yunan parlamentosunda 12 Şubat’ta oylanması bekleniyor.

Ekonomik önlemlerin oylanmasını engellemek için birçok kolektif, örgüt, sendika ve toplumsal hareket insanları sokaklara çağırıyor. Birçok ağızdan çıkan sözcük isyan, ancak görülen o ki ya insanlar mümkün olan her yolla ayaklanacaklar ya da rejimin toplumsal yıkım planları önemli bir problemle karşılaşmaksızın devam edecek. Önümüzdeki saatler ve günler boyunca insanların öfke patlaması yaşaması ihtimaline karşı devletin baskıcı mekanizmaları protestoculara karşı etkinliğini arttırdı.

9 Şubat’tan beri mücadelenin üssü, karşı-bilgilendirme ve ilk-yardım merkezi olarak çalışmak üzere Atina’nın şehir merkezindeki Hukuk Fakültesi anarşistler/anti-otoriterler ve grevciler tarafından işgal edildi. Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı binalarıda işgal edildi.

DAYANIŞMA - İSYAN (Veria)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *