Türkiye, İstanbul’da 1 Mayıs (video ve fotoğraflar)

http://www.youtube.com/watch?v=dOhvXXp3blY

http://www.youtube.com/watch?v=976C7o2l5GM

http://www.youtube.com/watch?v=7jBWJ1lPPpo

http://www.youtube.com/watch?v=154GJg2QUAg

parasız özgür bir dünya
bolluk günleriniz sona erdi
yaşasın hayvan özgürlüğü

One thought on “Türkiye, İstanbul’da 1 Mayıs (video ve fotoğraflar)”

 1. 1 Mayıs Coşkusu İsyan’la Harmanlandı!

  1886’da Haymarket olaylarıyla başlayarak günümüze kadar uzanan bir tarihsel gelişimi bulunan kapitalizme ve devlete karşı mücadele günü olan 1 Mayıs, yeryüzündeki iktidar karşıtlarının, ötekilerin, protesto seslerini çok renkli ve gür bir şekilde ortaya çıkardığı bir gün oldu. İstanbul, Amed, Dersim ve Ankara’dan tutunda Seattle, Oakland, Montreal ve Berlin’e kadar birçok yerde şenlikli kutlamaların yanısıra, devlete ve kapitalizme karşı cürretkar serhildanlara sahne oldu. VIDEO(1) / VIDEO(2) / VIDEO(3) / VIDEO(4)

  İstanbul – İstanbul’da kutlamalara hazırlıklar saat 7:30’den itibaren aralarında anarşistlerinde bulunduğu çeşitli grup, parti ve oluşumların Taksim meydanına giden yürüyüş güzargahlarına katılımlarıyla başladı. Anarşist Blok, Toprak ve Özgürlük Kolektifi – Kara-Kızıl Kortej ve Devrimci Anarşist Faaliyet’in içinde bulunduğu güzergah olan Şişli kolundan Taksim’e doğru 3 ayrı kortejden yürüyüşe geçildi. “Kocaman Bir Ateş Yakacağız, Bankalardan, Fabrikalardan, Hapishanelerden, Anayasalardan, Bayraklardan, Üniformalardan” pankartı ardında, Anarşist Blok, Hayvan Özgürlüğü Hareketi ve Yeryüzüne Özgürlük aktivistleriyle birlikte Mecidiyeköy Metro İstasyonu çıkışında toplanılarak, çeşitli marş ve türkülerin çalındığı ses sistemi, davul ve trampetlerle şenlikli bir kortej oluşturuldu. Taksim’e doğru yürüşe geçilmesinin ardından, Anarşist Blok içerisinden bir grup eylemci, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Starbucks, Burger King (2 şube), Turkcell, PTT Bank, LcWaikiki, McDonalds, Halk Bank, İş Bankası (2 şube), Garanti (2 şube), Şekerbank, Kuveyttürk, Akbank, Yapıkredi, Defacto, Anadolu Sigorta, Beytem Plaza gibi yerel ve çok uluslu banka ve şirket hedeflerine saldırdı. Yine cadde üstünde bulunan otobüs durakları, mobese kameraları ve reklam panolarını tahrip ederek ilerleyen grup, sık sık “İsyan Devrim Anarşi” , “Kapitalizme Karşı Doğrudan Eylem”, “Ne Diktatörlük Ne Demokrasi İsyan Yıkım Anarşi” sloganlarını attı. Harbiyedeki askeri müzenin parmaklıklarına, “Hapishanelere Ateş, Tutsaklara Özgürlük! Rawin Sterk ve Osman Evcan Aramızda!” pankartı asan eylemciler, arama noktalarına yaklaşıldığında, eylemlerini sonlandırarak bir süre bekledikten sonra, kara bayrakları ateşe vererek dağıldılar.

  Hakim medya ve benzer muhalif-liberal-sol spekülatörler, her zamanki gibi, kapitalist ve resmi hedeflere saldıran anarşistlere yönelik yalan yanlış spekülasyonlar üretirken, Vali yaptığı açıklamada saldırganların “en ağır şekilde” cezalandırılacakları tehdidinde bulundu.

  Devrimci Anarşist Faaliyet, Lise Anarşist Faaliyet, Anarşist Kadınlar, 26A Kolektifi olarak tek bir kortej halinde geçen sene olduğu gibi “Anarşist Devrime Faaliyetle” pankartı arkasında yürürken, İtaatsizler adlı grup da “Çalışma, Patronunu Ye!” pankartıyla bu kortejin arkasında yürüdü. Yürüşün başlangıcında paylaşma masası açan grup, hazırladıkları bildirili sandviçleri eylemciler arasında dağıttılar. Sloganlarla arama noktalarına kadar yürüyen grup burada basın açıklaması yaparak dağıldı.

  Toprak ve Özgürlük Kooperatifi’nin çağırısıyla oluşturulan Kara-kızıl kortej sabah saatlerinde Şişli cami önünde toplandı. Daha sonra Anarşist Blok’la buluşan grup, bir süre burada durduktan sonra yolun sağına geçti. Daha sonra 1 Mayıs alanına doğru yürüyerek alana girdiler.

  Ankara – Ankara’da 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Günü kutlamaları Tandoğan Meydanı ve Sıhhiye’de yapılırken, polis Sıhhiye’de gaz bombalı müdahalede bulundu. Kutlamaların iki ayrı yerde yapıldığı Ankara’da, KESK, DİSK ve Halk Evleri, Tabipler Birliği gibi hükümet dışı örgütlerin Sıhhiye’deki gösterisine polis gaz bombaları ile saldırdı. Sabah saatlerinden itibaren Tren Garı önünde toplanan işçi ve emekçiler, Sıhhiye meydanına doğru yürüdü. Daha sonra Ankara Garı’na yürümek isteyen yüzlerce kişi, kendilerine engel olan polis barikatını zorladı. Polisin eylemcilere karşı gaz bombaları kullanması gerginliği arttırdı. (ANF) Ankara Anarşi İnisiyatifi ve Anarşist Komünist Kolektif ortak pankartıyla yer aldılar. Korteji görüp dışarıdan katılanlarla birlikte 300’e yakın kişiyi bulan kortej, arama noktasından geçerken üzerlerinin polis tarafından aranmalarını istemedikleri için tertip komitesi ve polisle gerginlik yaşadı. “Yüreğimizde yeni bir dünya taşıyoruz. Bu yürek attıkça sürecek kavga” yazılı pankartla yürüyüşe katılan anarşistler çeşitli anarşist ve isyancı yazarlardan alıntı yaptıkları portre resimlerini taşıdılar.

  Dersim – Dersim’de sendikalar, odalar ve siyasi partiler tarafından Seyit Rıza Parkı’nda düzenlenen 1 Mayıs mitinginde kitle polis terörüne maruz kaldı. Kentin değişik noktalarında bir araya gelen binlerce emekçi alkış, slogan ve zılgıtlarla miting alanına doğru yürüyüşe geçti. Miting alanını bariyerlerle çeviren polis, önce gelen emekçilerin 1 Mayıs’ını kutladı. Alana girişler devam ederken polis kısa süre sonra alana giren emekçilerin üstlerini arayarak, kamera çekimi yaparak gelenleri görüntülemek istedi. Uygulamaya tepki gösteren emekçiler ile polis arasında gerginlik çıkarken, polis kitleye gaz bombaları ile saldırdı. Alana girmek isteyenlerin üzerine gaz bombası atan polis ile emekçiler arasında çatışma çıktı. Saldırıya taşlarla karşılık veren kitle, polis bariyerlerini yıkarak miting alanına girdi. Miting Tertip Komitesi ile emniyet yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin ardından olaylar sona erdi. (ANF)

  Amed – Diyarbakır’da yapılan 1 Mayıs kutlamaları ardından Bağlar ilçesinde polisle göstericiler arasında çatışma çıktı. İstasyon Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs mitingi ardından, Bağlar ilçesi Dörtyol ve Kuruçeşme bölgelerinde gösteri yapan gruplar ile polis arasında çatışma çıktı. Polisin zırhlı araçlarla müdahalesine göstericiler ses bombası ve molotof kokteylleri ile karşılık verdi. Protestocu gruplar ayrıca polisin gazbombası ve tazyikli suyla yaptığı müdahaleye de taşlarlar karşılık verirken, akşam saatlerinde dağıldılar. Mitingde atılan sloganlar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından inceleme başlatıldığı bildirildi. (ANF)

  Mersin – “Mersin’de anarşistler 1 mayıs kortejinde “İSYAN DEVRİM ANARŞİ” , “NE PARTİ NE ÖNDER ANARŞİYE GÜÇ VER” , “NE TANRI NE DEVLET ŞÜKRETME İSYAN ET” , “PARALI PARASIZ EĞİTİME HAYIR” , “ACIM DİYE AĞLAMA MARKETLERİ YAĞMALA” , “KARAKOLLAR YIKILSIN POLİSLERE ÖZGÜRLÜK” , “POLİS BOŞ DURMA EYLEMCİYE ÇAY GETİR” sloganları atarak yürüdüler. Katılımın az olduğu… böylece bir 1 mayısı daha geride bıraktık.”

  İzmir – Anarşistler bu sene 1 Mayıs eylemlerine Kara Yel’in çağrısıyla “Anarşi Örgütlenmektir!” pankartı arkasında farklı bireylerin de dahil olmasıyla katıldılar. Yaklaşık 80 kişilik grup kara, karakızıl, karayeşil bayraklarla miting alanına girerken, çeşitli anarşist sloganlar attılar. Elinde kara bayrak olan iki anarşist ise polisin alana girişte üst arama uygulamasını protesto etmek için iç çamaşırıyla arama noktasından geçmek istersen polis tarafından engellendiler.

  Bursa – Anarşist Karnaval bu sene de 1 Mayıs’ta sokaktaydı. “İktidar Hayatı Hedef Aldığında, Hayat İktidara Direniş Olur!” pankartıyla eylemlere katılan anarşistler arama noktalarında üstlerini aratmak istememeleri üzerine polis ve tertip komitesiyle bir gerginlik yaşadılar. Barikatın girişinde “Kapana Değil Sokaklara” sloganı anarşistler bir süre sonra dağıldılar.

  http://internationala.info/index.php/isyan/anarsist-hareket/3272-1mayis2012-coskusu-isyanla-harmanlandi.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *